JAK WPROWADZAĆ POKÓJ W CZASACH ZAGROŻENIA

10 września 2001 roku, Yogi Bhajan rozmawiał w Española, NM, USA, z grupą słuchaczy, którzy przeżyli wojnę w Zatoce Perskiej. Mówił o tym, jak ważne jest odczuwanie Boga w naszych sercach. Powiedział:

“Są to czasy prób i testów. Nikt nie powinien brać ich lekko. W tym samym czasie nikt nie powinien być negatywnie poważny i przygnębiony. W tym czasie potrzebujecie swojej duchowej siły, aby przejść przez to jako jednostki, jako rodzina, jako wspólnota, jako Naród i jako Dharma. Zachęcam was, abyście wyszli z pozytywnym nastawieniem i zachętą, by pomagać innym ludziom. Pół miliona wojskowych w Zatoce ma wiele milionów krewnych i nie wszyscy są joginami, którzy znają technologię równoważenia swoich nerwów i emocji pod tak wielką presją. Oferujcie pocieszenie rodzinom, które mogą potrzebować waszej pomocy. Możecie pośrednio służyć wielu ludziom swoją jasnością ducha, swoją służbą i miłością do Boga i ducha.Niezależnie od tego, czy jesteś bezpośrednio lub pośrednio zaangażowany, natura wojny i psychiki wojny może doprowadzić zwykłych ludzi do fobii wojennych. Niestabilność wydarzeń, ciągłe wiadomości, dyskusje i spekulacje tworzą dominującą atmosferę, która zwykle wywołuje fobię. Jest to czas na wzmocnienie, konsolidację i modlitwę o pokój – oby wkrótce nadszedł jego czas.”

Dzisiaj wojna z terroryzmem dotyczy wszystkich. Wszyscy jesteśmy połączeni na planecie, w naszej psychice i poprzez nasze emocje. Czujemy cierpienie umierających. Innym gorączka bitwy i wyzwania mogą  wydawać się ekscytujące. Wszystkie emocje, pozytywne i negatywne, działają globalnie jak psychiczny przypływ adrenaliny. To powoduje, że niektórzy ludzie działają z miejsca podświadomej wrażliwości na energię. Niektórzy modlą się. Inni jedzą więcej, albo więcej śpią, albo więcej walczą. W podświadomości jest wiele obaw, które budzą się i które są rzutowane na innych ludzi.

Fobia wojny, o której mówi Yogi Bhajan, może postępować bardzo stopniowo przez całą społeczność i prowadzić do nerwowości, depresji, używania narkotyków, uprzedzeń wobec pozornych wrogów oraz ludzi, których postrzegamy  jako w jakiś sposób różniących się od nas samych.

Potrzebujemy tolerancji, pozytywności i wytrzymałości pod presją testów czasu. Najlepszym sposobem jest najpierw ćwiczenie i zmiana układu nerwowego. Zmień kodowania nerwów współczulnych i przywspółczulnych, które wyzwalają twój stan pobudzenia i niepokoju. Następnie, gdy osiągniesz spokój, zasiej nasienie dla pokoju i wyższej myśli. Intonuj mantrę, która prowadzi umysł do wzorca wykraczającego poza obecny konflikt.

Siri Singh Sahib, Yogi Bhajan przekazał tę mantrę jako praktykę pokoju i radzenia sobie z zaburzeniami równowagi umysłowej spowodowanymi wojną. Po raz pierwszy dał ją podczas wojny z Irakiem i ponownie za jej uzdrawiającą moc i siłę. Aby medytować, intonujcie mantrę w stałym tempie. Dokładnie wymawiaj każdy dźwięk. Pomoże to zabliźnić wojenne rany rozdzierające psychikę. W czasie wojny pojawia się fobia. To jest uczucie, że wszystko, co znane, jest w rzeczywistości nieznane. Obawiasz się, że ci, których kochasz, mogą zwrócić się przeciwko tobie lub ci, których kochasz, zostaną od ciebie oderwani. Wtedy psychika staje się przygnębiona i defensywna. Umysł kurczy się i traci kontakt ze swoimi zasobami i większym przepływem Wszechświata. Ta medytacja działa jak uzdrawiający balsam, aby skoncentrować umysł i skupić ducha.

Mantra: Ang Sang Wahe Guru

Całe wyrażenie oznacza: “Nieskończona Istota, Bóg, jest ze mną i wibruje w każdej cząsteczce i komórce mojej istoty”. Ta mantra wyraża uniwersalną prawdę. Powtarzanie jej tworzy myśl, która stopniowo kieruje psychiką, aby się dostosować. Ponownie łączy każdą fragmentaryczną projekcję psyche, każdą oddzieloną część ciała i synchronizuje skończone poczucie jaźni z Nieskończoną Jednością. Ten powrót oddzielonych wcześniej części jest kwintesencją aktu uzdrawiania. Pod wpływem ataku, pod wpływem wojny, pod presją lęku, ta medytacja trzyma nas w całości, świadomych i gotowych do działania. Przynosi taki wewnętrzny spokój, który pochodzić może tylko z dotyku duchowej nieskończoności.

Aby powstrzymać jakąkolwiek  histeryczną reakcję, która pochodzi z lęku i dać ci jasność umysłu: Powoli wdychaj z jednym mentalnym powtórzeniem powyższej mantry. Przytrzymaj wdech przez cztery powtórzenia mantry, koncentrując się na punkcie między brwiami. Następnie wydychaj umyślnie i całkowicie na jedno powtórzenie mantry. Kontynuuj przez 11 do 31 minut.

Aby uniknąć tendencji do depresji lub obsesyjnych myśli, użyj mantry Ang Sang Wahe Guru w tej medytacji: wdychaj mocno i głęboko, powtarzając w myślach “Ang Sang”. Poczuj impuls siły życiowej, prany, dotykającej każdej części ciała. Następnie wydychaj z mocnym powolnym szeptem: “Wahe Guru”. Poczuj, że “ty” rozpływasz się w samym Nieskończeniu. Jesteś spokojny i pełen światła. Bądź ostrożny z tą medytacyjną pranayamą, jest bardzo potężna dla początkujących. Zacznij od 3 minut i powoli zwiększaj maksymalnie do 11 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *