Wykład Yogi Bhajana : Dowodzenie umysłem

Uważam, że nie ma w tobie piękna, jeśli nie masz tolerancji. Musisz mieć poczucie tolerancji, bez względu na to, co ktoś robi, co mówi, jak cię atakuje, czego chce od ciebie – zachowujesz spokój. To jest zdolność oceanu – ile rzek do niego wpływa? Zachowaj spokój, ciszę i spokój. 

Jest jedna rzecz, którą wszyscy mamy w sobie i to się nazywa umysł. Zadaniem umysłu jest myślenie. Bawi się ludzką energią w wielu kierunkach. To jest obowiązek umysłu. Jest przeznaczony do oglądania całej obecności człowieka i tego, jak człowiek może się rozwijać. Robi dwie rzeczy. Daje człowiekowi moc wnikliwości i penetracji, a także niszczy ją. To jest w obie strony. Nie możesz powiedzieć, że twój umysł jest tym, a tym nie. Twój umysł jest tym i tamtym, obiema rzeczami. Teraz jest chwila prawdy: jeśli nie podejmiesz kierowania swoim umysłem, twój umysł cię poprowadzi. Nie ma wyjścia. Albo kierujesz swoim umysłem, albo twój umysł cię poprowadzi. Jeśli twój umysł tobą kieruje, z całym bogactwem, mocą i szczęściem, seksem i modą, bronią, armatami i bombami – nigdzie nie dojdziesz. Umysł kieruje cię ku temu, co odczuwasz fizycznie. Umysł nigdy nie doprowadzi cię do tego, co czujesz duchowo. Tak więc twój fizyczny rozwój może być bogaty, ale twój stan umysłowy będzie się stawał coraz węższy i węższy, a twój duch nie będzie miał szansy przez to przejść. Gdy nie będziesz już władał umysłem, twój umysł będzie władał tobą. Nie ma wyjścia. Jest to jedna z tych sytuacji. A kiedy umysł panuje nad wami, duch drzemie.

Duchowe dyscypliny są surowe, zgadzam się, ale bez tej nikczemnej surowości umysł nie słucha. Umysł nosi cię na boki i w miejsca, gdzie nie chcesz iść, ale wciąż tam idziesz. Nieszczęścia gwarantują fortunę, a po fortunie następuje nieszczęście – są jak równoległe siostry. Nie można ich rozdzielić. Aby wydostać się z tej fortuny / nieszczęścia, musisz mieć pełną kontrolę nad swoim umysłem,  twój umysł musi cię znać, i ty musisz znać swój umysł, a do tego doprowadza medytacja. Sztuka medytacji polega na kontrolowaniu własnego umysłu. Jesteśmy ludźmi, dlatego musimy myśleć prosto, musimy żyć prosto i musimy takimi pozostać . W ten sposób będziemy szczęśliwi i dostatni, ponieważ będzie nas bardzo łatwo zrozumieć; będzie nam bardzo łatwo zaufać; będzie nam bardzo łatwo uwierzyć.

Fragmenty wykładu z 1 grudnia 2001 r. w Espanola, NM /nauki Y.Bhajana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *