MAŁPI UMYSŁ

Jogini często określają swobodną, ​​zmienną naturę umysłu jako „małpi umysł”. Rozproszony umysł tworzy rozproszone nawyki. Dowodzenie umysłem i wyciszanie go są uważane za klucze do dyscypliny jogicznej i są bezpośrednim źródłem zdrowia psychicznego.

Przez lata Yogi Bhajan wielokrotnie podkreślał, że konieczny jest jasny związek z umysłem. W niezliczonych wykładach odwoływał się do jednej linii w 28. wersecie Japji Sahib – Man jeetai jag jeet. Ta linia tłumaczy się po prostu: „Podbijając umysł, możesz podbić świat”.

Umysł jest wam dany, aby wam służyć, a nie kontrolować. Właśnie dlatego głównym przesłaniem Yogi Bhajana było medytowanie, recytowanie strumienia dźwięku naad: Shabad-guru i wykonywanie sadhany – abyśmy mogli zwyciężyć swój umysł. Wszystkie stopnie naukowe, osiągnięcia materialne i pułapki sukcesu nie dadzą ci mistrzostwa ani samokontroli. Takie rzeczy pochodzą tylko z opanowania umysłu. Opanowanie umysłu pochodzi z regularnej duchowej dyscypliny i praktyki.

Moja zdolność do decydowania o moim życiu jest moją własną cnotą. Moją cnotą jest moja szansa na odniesienie się do zalet i wad mojego życia. A zalety i wady mojego życia oparte są na mojej intuicyjnej wrażliwości. Moja intuicja opiera się na rejestracji zalet i wad oraz możliwości, w tym mojej siły. Moja siła opiera się na moim duchu lub na mojej duszy, a moja dusza jest moją siłą i jest równa we wszystkim, pod warunkiem, że mój umysł się do niej odnosi. Mój umysł odnosi się do niej, jeśli ćwiczyłem umysł.

Umysł został przekazany duszy na jej wezwanie, kiedy powiedziała: „Boże, oddzielam się od ciebie i idę na ziemię. Moja miłość do Ciebie jest nieskończona. Jeśli pragnę cię poznać i zobaczyć, poczuć i doświadczyć, co mogę zrobić? ”W tym momencie Bóg dał jej umysł. Umysł jest szybszy niż czas i przestrzeń. Jest to najwyższy instrument człowieka. Ale trzeba go przeszkolić. A kiedy umysł jest wyćwiczony, przynosi ci cnoty, przynosi konsekwencje z sekwencji, przynosi bogactwa ziemi i nieba.

A kiedy umysł nie jest wytrenowany, przynosi choroby, nieszczęście, ból i hańbę. Planeta Ziemia to miejsce, w którym można doświadczyć treningu umysłu.

“…Nanak, ci, którzy zdobędą rozum, zdobywają niebiosa i ziemię. Niewytrenowany umysł jest jedynym przekleństwem, z którym musi żyć człowiek. Man jeetay jag jeet. Zdobywając własny umysł, możesz zdobyć cały świat.

Bardzo niewiele osób rozumie teorię umysłu. Ci, którzy rządzą własnym umysłem, poznają świadomość. Ci, którzy poznają świadomość, będą znani przez Boga, czczeni przez Boga. Są na zawsze w tarczy Boskiej ochrony. Ci, którzy są rządzeni przez umysł, będą żyć w obłędzie i umrą w hańbie. Umysł jest twoim potencjalnym przyjacielem i potencjalną mocą twojej Nieskończoności. Ale kiedy nie kontrolujesz swojego umysłu, nie ma on innego wyjścia, jak kontrolować ciebie. Na ziemi nie ma wroga oprócz twojego własnego umysłu i nie ma na ziemi innego przyjaciela, tylko twój własny umysł.

Albo zaprzyjaźniasz się ze swoim umysłem, albo masz w nim wroga. Jeśli twój umysł nie jest wytrenowany, nie musisz znaleźć pecha, złej gwiazdy czy innego gorszego wroga . Ale jeśli twój umysł jest wytrenowany, nie musisz szukać przyjaciela, cnoty ani szczęścia.

Umysł jest zawsze znaną siłą, ponieważ tylko między człowiekiem a jego umysłem można ustanowić relację Boga z duszą. Dusza świeci przez cnoty i odbicie umysłu, a wyćwiczony umysł zawsze przywraca cnotę ciału i fizycznej tożsamości człowieka. W tej tożsamości żyje ekstaza i łaska człowieka, w jakiejkolwiek formie i kształcie, a także wiek i możliwości czasu i przestrzeni, którymi można się stać. Dlatego nic się nie liczy. Tylko umysł, który kontrolujesz. I to jest odwaga, która została wam dana jako istocie ludzkiej.

„Nie liczy się samo życie. Tylko odwaga, którą do niego wnosisz. ”I odwaga polega na kontrolowaniu własnego umysłu. Umysłem możesz zobaczyć, poczuć i doświadczyć blasku własnej duszy. Przez ten blask wasze promienne ciało może świecić i na wieki na ziemi. To najprostsza metoda życia w pokoju. I bogactwo. Tu i później. Jest otwarty dla wszystkich, którzy dają mu szansę. A to życie jest niczym więcej niż tylko szansą. Ci, którzy przegapią tę szansę, będą tęsknić za Bogiem na długi czas. Ci, którzy skorzystają z okazji, znajdą Boga w sobie na zawsze. Taki jest cel tej wizyty na tej planecie, na ziemi.

Historia dowiodła, że ​​ci, którzy widzieli swą duszę w umyśle i odbijali ten blask poprzez swoje promienne ciało na wszystkich ludzi na ziemi, pomimo faktu, że porzucili swoje ciało fizyczne, zawsze żyli, aby być zapamiętanym i prowadzić ludzkość przez pokolenia. A ci, którzy kierowali się własnym umysłem, zostali zapomniani nawet przez swoich rodzonych krewnych.

Kiedy Bóg będzie dla was łaskawy, w swym błogosławieństwie może zaprowadzić was do nauczyciela duchowego, a nauczyciel duchowy może zabrać was do waszej własnej duszy, zmuszając umysł do przejścia przez dyscyplinę. A kiedy przyjmiesz nauczyciela duchowego, akceptujesz również bardzo wielką walkę, która toczy się między twoim umysłem a ego. Właśnie tam nieoczekiwanie ego staje się błogosławieństwem, pomocą, zdrowiem jednostki. Chociaż ego może być największą chorobą, staje się największą zaletą, gdy jest używane do kontrolowania umysłu.

Yogi Bhajan XII.1985

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *