Maj 24, 2018

TERAPIA MARMA

Co to jest marma?

Słowo marma oznacza “tajemniczy”„wrażliwy punkt” witalny na linii kanałów energetycznych – nadi, w miejscu koncentracji prany. Punktem marmy jest miejsce, w którym siedzi prana (“energia życiowa”), w których prana gromadzi się i koncentruje, skąd energia przepływa przez subtelne kanały (nadis) do wszystkich organów.
Terapia Marma to starożytna indyjska praktyka, która leczy różne schorzenia za pomocą stymulacji określonych punktów ciała, tam gdzie krzyżują się mięśnie, stawy, kości, więzadła lub ścięgna.


Marma są właśnie tymi specjalnymi punktami, które posiadają znaczące dla życia wartości; zbudowane są z mięśni, nerwów, żył, stawów, wiązadeł i kości, i połączone ze sobą kanałem przenoszącym energię we wnętrzu ciała, ale w niektórych punktach wyłaniającym się bliżej jego powierzchni.
Punkty marma dzielą się na śmiertelne, wykorzystywane w tradycyjnych sztukach walki i lecznicze. które mogą być użyte w leczeniu prawie wszystkich chorób, ponieważ choroba jest nierównowagą energii ciała.
Historycy i uczeni uważają że akupunktura miała swój początek właśnie w Indiach, rozprzestrzeniając się stamtąd do Chin i Tybetu.
Znajomość tych punktów pozwala na regulację przepływu energii żywiołów między organami tzw. „pełnymi” – zbudowanymi głównie z elementu ziemi i odpowiadającymi im „pustymi”– przejawiającymi w sobie żywioł eteru.
Kiedy pracujesz z punktami marma, możesz bezpośrednio wpłynąć na przepływ prany w tych punktach, a tym samym zrównoważyć subtelną fizjologię. Jest to szczególnie przydatne do otwierania subtelnych kanałów i przywracania zrównoważonego przepływu prany w całym ciele, co jest wykorzystane zarówno przez ajurwedyjską medycynę jak i przez JOGĘ. Joga pracuje z tymi punktami przez techniki pranajamy i asan.

LECZENIE BÓLU I CHORÓB POPRZEZ UCISK, nakłuwanie, masowanie czy nagrzewanie może być wykonywane nie tylko w konkretnym miejscu, gdzie punkt ten jest ulokowany, ale także w skorelowanych z nim narządach czy organach połączonych kanałem nadi.

Celem Terapii Marma jest przywrócenie równowagi (homeostazy) organizmu dotkniętego chorobą lub bólem; przywrócenie zdrowia choremu lub poprawa jego jakości życia.

strona będzie uzupełniona wkrótce o dalsze materiały 🙂