Maj 22, 2018

Yogi Bhajan

Yogi Bhajan

Harbhajan Singh Khalsa Yogiji, znany na całym świecie jako Yogi Bhajan, urodził się 26 sierpnia 1929 roku w Indiach (obecnie Pakistan) a opuścił swoje ciało fizyczne 6 października 2004r, w wieku 75 lat. Był synem lekarza. Uczył się w ekskluzywnych prywatnych szkołach. Jako młody chłopiec uczęszczał także do szkoły katolickiej. Praktykę jogi rozpoczął w wieku ośmiu lat pod okiem oświeconego mistrza Sant Hazara Singh’a. Nauczyciel Yogi Bhajana ogłosił go Mistrzem Jogi Kundalini po 8 latach praktyki, kiedy ten miał 16,5 lat.

W czasie zamieszek w 1947 roku, w wieku 18 lat, przyjął rolę lidera by poprowadzić swoją wioskę liczącą 7000 osób, z okolic dzisiejszego Lahore /Pakistan, w odległości 325 mil pieszo do bezpiecznego New Delhi w Indiach. Tam następnie Yogi Bhajan ukończył studia ekonomiczne na Pendżabskim Uniwersytecie, w Indiach, po czym rozpoczął karierę urzędnika państwowego. W 1952 r. poślubił Inderjit Kaur, z którą miał dwóch synów oraz córkę. Przez cały okres swojej kariery w służbie państwowej był jednocześnie nauczycielem jogi.

W roku 1968, Yogi Bhajan wyjechał do Kanady, zaproszony aby rozpowszechniać nauki jogi kundalini na Uniwersytecie w Toronto, skąd po dwóch miesiącach wyjechał do Los Angeles. Yogi Bhajan jako pierwszy przełamał tradycję milczenia i tajemnicy, która otaczała naukę Jogi Kundalini. Jako pierwszy zaczął przekazywać tajemne nauki szerokiej grupie uczniów w Stanach Zjednoczonych i w Europie. W trakcie swoich wykładów i warsztatów zawsze powtarzał, że nie przyjechał na Zachód, aby gromadzić uczniów, ale aby kształcić nauczycieli.

Od skromnych początków, ucząc najpierw w East West Cultural Center, był jak magnes. Uczniowie tłumnie uczęszczali na jego zajęcia. Wkrótce nauczał na uniwersytetach, w tym Claremont i UCLA, i przyjmował zaproszenia do nauczania w innych miastach.

W roku 1969 założył w Kalifornii organizację non-profit – Fundację 3HO (Healthy, Happy, Holy Organization). Zadaniem 3HO jest promowanie technologii Jogi Kundalini, medytacji i humanologii (zdrowego jogicznego stylu życia i rozwoju duchowej świadomości). Ponad 200 książek zostało napisanych w oparciu o jego nauki, a także bogactwo płyt CD, filmów, obrazów i rzeźb. Sam napisał ponad 30 książek, w tym Nauki Yogi Bhajana, Furmaan Khalsa, Master’s Touch (Dotyk Mistrza) oraz „Umysł i jego 81 aspektów”. Yogi Bhajan w roku 1980 uzyskał doktorat z psychologii za swoją pracę naukową pt: “Komunikacja: Wyzwolenie i Potępienie”.

Zostając Mahan Tantrykiem w 1971 r. prowadził Jogę Białej Tantry jako jedyny żyjący Mistrz w miastach na całym świecie. W 1987 roku zapisano te wydarzenia na kasety wideo, które w tej formie są obecnie kontynuowane na całym świecie. W 1973 r. Yogi Bhajan założył 3HO SuperHealth, niezwykle udany program walki z uzależnieniem od narkotyków, łączący sprawdzoną starożytną jogiczną mądrość Wschodu z nowoczesną technologią Zachodu. SuperHealth został akredytowany przez Wspólną Komisję ds. Akredytacji Organizacji Ochrony Zdrowia i otrzymał najwyższe wyróżnienie. W 1973 roku wyróżnił się jako jeden z 10% wszystkich programów leczenia w USA.

Gorliwy zwolennik pokoju na świecie i jedności religijnej, Siri Singh Sahib spotkał się ze światowymi przywódcami wszystkich wyznań, aby zachęcić do dialogu, w tym papieża Pawła VI, papieża Jana Pawła II, Dalajlamę i dwóch arcybiskupów Canterbury. W 1971 roku na festiwalu Celebration of Life Music w Nowym Orleanie podzielił podium ze Swamim Satchidandą i Swamim Vishnudevanandą. Brał udział w wielu międzywyznaniowych forach i konferencjach, w tym w Światowym Parlamencie Religii.

Głęboko oddany Sikh, jego inspiracja i przykład motywowały tysiące do przyjęcia sikhijskiego stylu życia. Dzięki jego osobistym wysiłkom Sikh Dharma została legalnie przyjęty i oficjalnie uznany za religię w USA w 1971 roku. W tymże roku, w uznaniu jego niezwykłego wpływu szerzenia uniwersalnego przesłania sikhizmu, przewodniczący SGPC (ciała zarządzającego świątyniami w Indiach), nazwał go: Siri Singh Sahib, głównym organem religijnym i administracyjnym na półkuli zachodniej, a w 1974 roku został uhonorowany tytułem Bhai Sahib, przez Akal Takhat w Amritsar / Indie .

Stał się zaufanym konsultantem zarządzania 14 korporacjami na całym świecie, reprezentującymi różne branże. Był prekursorem praw kobiet i wierzył, że to kobiety są kręgosłupem społeczeństwa.

Jego motto: “Jeśli nie możesz zobaczyć Boga we wszystkim, w ogóle nie możesz Go zobaczyć”. Jego credo: “Nie liczy się samo życie, tylko odwaga, którą w nie wkładasz”. Jego wyzwanie dla studentów: “Nie kochaj mnie, kochaj moje nauki, stań się dziesięć razy lepszy ode mnie”.

http://fateh.sikhnet.com/YogiBhajan