Czerwiec 22, 2017

N A A D a Y O G A

Naad  (Nāda) – oznacza: dźwięk, brzmienie.

Wymowa i transliteracja: Naad  lub Nāda – jest stosowana wymiennie, zależnie od regionu Indii – Naad w Indach Płn, a Nāda w Indiach Płd.

 …

Nāda yoga (नादयोग) to joga dźwięku – jest starożytnym indyjskim systemem metafizycznym, traktowanym zarówno jako system filozoficzny, system uzdrawiania i jako forma jogi.

Cały kosmos, wszystko, co istnieje we wszechświecie, wraz ludźmi składa się z wibracji dźwiękowych, zwanych Naad. Oznacza to, że to raczej energia dźwięku w ruchu, a nie materia i cząstki, stanowią budulec wszechświata.

Również wszystkie doświadczenia mają swój dźwięk – niezależnie od tego, czy wyrażają się głośno czy nie – a opanowanie tego dźwięku wewnątrz nas pozwala nam kształtować nasze doświadczenie.

Naad Joga jest pełnym respektu sposobem podejścia i odpowiedzi na dźwięk. W tym kontekście, dźwięk i muzyka mają większe znaczenie i wymiar duchowy niż to, co poznajemy tylko przez zwykłe właściwości sensoryczne. Dźwięk i muzyka są tu postrzegane w roli potencjalnego pośrednika umożliwiającego osiągnięcie głębszej jedności zarówno makro jak i mikro-kosmosu.

Zastosowanie w Naad Jodze drgań dźwiękowych i rezonansów jest wykorzystane by osiągnąć łagodzący efekt paliatywny w różnych trudnych okolicznościach psychologicznych i duchowych. Służy też do podniesienia poziomu świadomości przy pomocy ośrodków energetycznych zwanych czakrami.

Jeśli usłyszymy wyrażenia własnego umysłu i duszy, to co nimi powoduje, możemy wejść głębiej w ten proces kiedy on się dzieje i kierować nim. Kiedy komunikujemy się z naszym wewnętrznym doświadczaniem w jego języku – czyli brzmieniem emocji, z wibracją, tonem i rytmem – staje się ono podatne na nasze wpływy. Wpływając na nasze wewnętrzne doświadczenie, określamy sposób, w jaki wyrażamy się w świecie zewnętrznym.

Naad Joga jest nieustannym procesem wchodzenia do wewnątrz i na zewnątrz poprzez słuchanie i wyrażanie: jest to dźwięk, który dostarcza mapę, punkty odniesienia, dzięki którym poznajemy doświadczenie własne i innych.

Jeśli podążamy ścieżką dźwięków do wewnątrz wystarczająco daleko, możemy śledzić ich ekspresję z powrotem do źródła ich pochodzenia – pierwotnej energii wibracji, zdolnej zamienić się w cokolwiek: wibracji, która w rzeczywistości jest źródłem wszystkiego – Stwórca i Stworzenie. Naad Joga odkrywa rzeczywistość w świadomości i budzi ten potencjał.

Gdy dusza usłyszy i pozna jedność siebie, wszechświata i Stwórcy, odkrywa swoją prawdziwą naturę i z nią współgra. Pamięć duszy o tej pełnej prawdzie delikatnie przypomina umysłowi, aby był szczęśliwy, co z kolei uwalnia zdolność organizmu do bycia zdrowym.
To dostosowanie do jedności wszystkich rzeczy pozwala osobie się rozwijać, ponieważ nie ma już stresu. Po prostu jest prawda o tym, co jest, a osoba, która zdała sobie sprawę z tego, może po prostu w pełni być. Potrzeba tylko słuchania dźwięku życia w całej subtelnej odmianie i umożliwienia sobie ekspresji działania, tam gdzie jest to konieczne, aby przywrócić równowagę dla dobrego samopoczucia i sukcesu.
Nasza zdolność komunikowania się zarówno ze sobą nawzajem, jak i z naszą wewnętrzną emocjonalną rzeczywistością, ma silny wpływ na nasze losy i dobre samopoczucie, a przez to, na możliwość dotarcia do naszego połączenia duszy z Nieśmiertelnym Nieznanym. Naad Joga prowadzi do istoty komunikacji. Daje poza-intelektualne zrozumienie i posłuszeństwo wobec wyższego ja, wytwarzając obfitość piękna w twoim doświadczeniu życia i uzdrawiając rany nieporozumień.